Únor 2010

publikace Frýdecký zámek

7. února 2010 v 12:41 | Marcela |  po Frýdku-Místku
Jak jsem slíbila, toto je moje první reportáž z kulturní akce ve FM. Tato bohužel nikde nevyjde, protože je to prý spíše refarát a nikoho by to nezajímalo. Tohle je moje verze, třeba špatná, ale moje.


Muzeum Beskyd vydává jedinečnou publikaci o proměnách frýdeckého zámku. Kniha je k dostání pouze v omezeném počtu 1000ks na pokladně Muzea.

Primátorka statutárního města Frýdek-Místek Eva Richtrová a Svatomír Recman se stali kmotry nové publikace Frýdecký zámek autora Mgr. Marka Weissbroda. Křest této knížky se uskutečnil ve čtvrtek 28. ledna v 17 hodin v Rytířském sále frýdeckého zámku.


"Tuto knihu mám již několik dnů doma, celou jsem ji přečetla a musím říct, že mě velmi zaujala," říká primátorka Eva a dodává, "děkuji autorovi za zajímavé informace a do dalších projektů mu přeji mnoho elánu." Náměstek Sváta dodává," na vydání publikace přispěl i moravskoslezský kraj, jsem přesvědčen, že je to potřebná kniha". Na křest navázala přednáška autora o stavebním vývoji frýdeckého zámku.
V mírně vytopeném Rytířském sále za tlumeného osvětlení začal Marek svou prezentaci. Kapitolu po kapitole krásně líčil komplikovanost a jakousi neustálou přestavbu zámeckých prostor. "Původně gotický hrad je spjat s městem Frýdek. Přesnou dobu založení města a hradu zatím neznáme," líčí autor. Nejpravděpodobněji se jeví teze, že tomu tak bylo za Knížete Kazimíra mezi lety 1327-1339. Ve středověku měl hrad původně strážní funkci. "Dochovalo se z té doby několik zajímavostí například krakorce a ostění." Říká autor a na fotografiích ukazuje rámy oken a kusy krovů.
Další etapou je gotická přestavba ve druhé pol. 15st, kde byly kolem zámku vybudovány parkány (hradební opevnění), studna a příkop. " Dnes nalezneme pouze zbytky zdi, Studna, původně 13m hluboká je zadlážděná," dodává autor. Do konce 17st pak hrad ovládá renesance. Vzniká velká kuchyně s pekárnou, arkádové chodby a terasa. Také snaha utvořit pravidelný tvar místností dělá z hradu zámek. Další období, tentokrát barokní přináší zámeckou kapli, vyhlídkový gloriet a tzv ledovnu. "to je kruhová stavba z valounů a cihel, používána jako sklad potravin, dnes bohužel z větší části zasypána", tvrdí Marek.

V 18st nastávají vrcholně barokní přestavby Pražmů z Bílkova. Přibyly sochy, schodiště, krby a kachlová kamna a také zvon v kapli. V roce1798 bylo panství prodáno Habsburkům. "habsburkové zámek neobývali, ale pouze spravovali a renovovali," říká autor. Vlastní zámek je udržován v nejlepším stavu, a bývá využíván když přijede kníže. Zámecký anglický park, renomovaná kaple, přestavěný rytířský sál, štukové stropy, noblesní parkety. To všechno si vzal 1923 podnik státní lesy. Došlo k vybudování garáží, bytů a jiných.
V roce 1960 se do zámku konečně stěhuje Muzeum, které je tam dodnes. Nabízí mnoho expozic a výstav po celý rok. Velmi oblíbené jsou večerní prohlídky, při kterých vás prý zastihne atmosféra časů minulých. Na dotaz, zda z hradu vedou nějaké tajné chodby autor této knihy podotknul," nějaké zbytky chodeb byly objeveny, ale pravděpodobně sloužily jako zavlažovací, odvodňovací systémy. Není mi jasné proč by někdo budoval tajnou chodbu až na Hukvaldy, jak praví pověst."

foto

1. února 2010 v 13:08 | Marcela
Pro fanoušky Místku i Frýdku jsem připravila složku Známý neznámý FM. Budu tam vkládat fotky, které jsou z města a okolí. Jejich kvalita není vždy výborná, ale což. Fotky jsou z telefonu sony Ericsson cyber-shot dále z kompaktu DMC-SL3, a přidám též z nikon D3000.
Info: začínám psát reportáže z kutturních akcí FM.
Děkuji za návštěvu