Březen 2010

Fotky

15. března 2010 v 10:56 | Marcela
Nová složka v galerii Markofoto Příbor. Fotky dělala moje kamarádka Soňa v ateliéru v Příboře www.markofoto.cz

Ortopedie

13. března 2010 v 11:14 | Marcela |  po Frýdku-Místku
Milí a věrní čtenáři mého blogu, rozhodla jsem se napsat příhodu mé tety Věry. Tentokrát to ale nebude sranda. Je to bohužel pravdivá story z frýdecké nemocnice.
Letos po vánočních svátcích, ještě ale před Silvestrem operovali mou tetu na ortopedii ve Frýdku. Měnili jí po letech čekání kolení kloub. Není to vůbec sranda, jak si dokážete představit. Nicméně říkala, že když ji před pěti lety měnili kloub kyčelní, bylo to lepší. Kdyby nebyly čekací doby na tyto operace tak dlouhé a kdyby to doktoři doporučovali pacientům hned když vidí třeba výměnu a ne až po deseti letech, nemuseli by někteří pacienti prodělávat tolik operací. Protože kdyby byli dělali operaci levého kyčelního kloubu tetě hned tak by si pak nemusela špatným chozením zničit pravý kolení kloub, víte. Mám ten pocit, že není jediná.
Já ji byla na Silvestra navštívit. Na pokoji byly tři operované starší paní. Tak jsem tetě popřála a ptala jsem se jak se má a tak. Ona se jenom podivovala nad tím, že je v nemocnici personálu tak málo, přesto, že se dělají tak náročné operace. Každá příčina má svůj následek. Asi za týden byla Věra odeslána na rehabilitační pobyt v Hrabyni. Je to vesnice za Ostravou směrem na Opavu. Pro rehabilitační účely zde bylo zbudováno malé město. Bazény posilovny tělocvičny, vířivky, restaurace a cukrárna. První patro té největší budovy patří vozíčkařům. Ti zde už bydlí, protože tu mají nejlepší podmínky pro život. Když jsem procházela jejich pasáží byla jsem jediná, kdo mohl chodit. Kolem mě profrčeli dva krásní kluci a honili se po chodbě na vozíku. Většinou prý utíkají před personálem do hospody, protože podle domácího řádu nemůžou pít. Tak si hledají cestičky kde se dá. Teta říkala, že většina z nich jsou postižení následkem autonehody.
Když jsme seděli v cukrárně tak nám teta ještě pověděla historku z frýdeckého pokoje, při které se mi scvrknul žaludek a musím se o tom někomu zmínit. Po takových to operacích musí vždycky za pacientem přijít fyzioterapeut a ukázat mu jak má s nohou, rukou cvičit, aby mu nějaká šlacha nepřirostla ke kosti atd. Fyzioterapeut přijde vždycky, kromě vánoc. Tak se stalo, že na pokoj mojí tety přišel až na vizitu s primářem Kozákem až po Novém roce. A milý pan primář se pěkně bavil s pacientkou, při kterém vzal do ruky její nohu a na plném pokoji bez varování jí tu nohu zlomil, protože jí tam přirostla ta šlacha.
Ted to rozdýchejte a udělejte si na to vlastní názor. Věra dodala, že doktoři v Hrabyni to považovali za úplně zbytečné trápení. Že by prý to dokázali spravit rehabilitací.
No teta už je doma, rýpe se v zahradě a do špitálu ji prý už nikdo nedostane, to prý raději umře.