Červenec 2011

Co si myslím o Olešné

18. července 2011 v 10:48 | Marcela, korekce Martin Fryščok |  po Frýdku-Místku
Olešná, přehrada u mého rodného města Frýdek-Místek. Je to malebná kaluž, ve které se zrcadlí Palkovické hůrky a Lysá hora, kromě toho se tam též odrážejí aquapark, cyklostezka, restaurace U Toma a hamižnost radních. A budu píchat do vosího hnízda a budu. Naštěstí můžu ukázat prstem pouze na jednu stranu, víc jich tu za posledních dvanáct let stejně nebylo. Olešná má rozlohu tak akorát na nedělní vycházku s dětmi. Před mnoha lety vybízela ke koupání a relaxaci v kempu. Byly zde k půjčení šlapadla a stály tu tři hospody, když ovšem měl člověk odvahu ji obejít, musel si vyhrnout kalhoty, protože na několika místech bylo bahno. Dnes se z přehrady stala smrdutá stoka, na níž plavou zdechlé ryby. Proti vyčištění nejdřív horovali rybáři, že se nesmí vyčistit kvůli kaprům, pak zelení, ti určitě, ti řvou totiž na všechno, a nakonec samozřejmě radní s tím, že do Olešné stéká kanalizace z Palkovic, takže to vlastně nemá smysl. V podstatě oni všichni docílili toho, že do přehrady nestrčí nikdo ani nohu. Jestli ti filutové už tenkrát nevěděli, že se jim podaří vyřvat nekřesťanské peníze na ten šílený akváč.
Nedělní vycházka Olešná
Autobus číslo pět Vás doveze na zastávku Olešná, zde je takový pomyslný začátek cesty. Samozřejmě silnější povahy to dojdou pěšky. Dávejte si ale pozor na auta, protože stezky na přehradu jsou též vysoce inteligentně vedeny. Kromě luxusního výhledu na zrcadlící vodní hladinu vás uvítá luxusní Hotel Terasa, pokračujte, neboť tam za jedno pivo dáte všechny nedělní prachy. V davech, které se tady normálně za slunečného počasí vyskytují, se proderete k Restauraci U Toma. Zde je kulturní prostředí, lavičky, čisté záchody. Takže si sednete a velmi neláskyplné servírky vás nedbale obslouží, neboť ony dobře vědí, že na tomto břehu nikomu jinému pšenka nekvete. Nestěžujte si na ně, udělají z vás blbce. Na tento břeh má Tom monopol, jinak si totiž nedovedu vysvětlit, proč u takové vycházkové destinace nevyrostly bufetky a občerstvovny jako houby po dešti. Po vydatné desítce, která je sem tam vydávaná za dvanáctku, spatříte největší chloubu města (tedy až po obchvatu) - krytý a venkovní aquapark. Půl města a několik přilehlých obcí se může o prázdninách přetrhnout, aby se na ně dostalo místo někde u pletiva. Krom toho jsou tam ti lidé jako opékající se buřty, poněvadž nějaký pán/í architekt/ka (genderová vyváženost) tam nevymyslel/a žádný stín. No, teď jsem to zrovna pochopila, to je přece schválně, buřti budou mít větší žízeň a utratí víc peněz, nebo odejdou s úpalem dřív a přijdou další klobásy. Ale to nic, stříhání pásky bylo jistě úžasné a penízky se sypou a sypou se zřejmě i ode všech na trase.
Vydejte se dál po chodníčku kolem přehrady suchou nohou. Super nápad, super povrch, výborný pro bruslaře, rychlobruslaře, a pak ještě pro tlusté holky, co to vůbec neumí a motají se tam a zpět. Pro ty je zřejmě nevybudované zábradlí kolem chodníčků. Město se asi rozhodlo takto bojovat proti obezitě, nejen, že si tam zabruslí, ony tam rovnou mohou plavat, než se naučí brzdit. Také nepřítomnost osvětlení a laviček podél trasy má jistě svůj skrytý účel. Osudy dalších objektů na cestě jsou smutné až morbidní. Morbidní je třeba záchod v restauraci Muroňka, která je vzdálená 100m od hlavního toku. Tato restaurace má historii, má romantické místo, má prostor na dětské hřiště, jediné co nemá, je majitel, jemuž by na tom záleželo. Rozbité průlezky, shnilá terasa, příšerné záchody a kuchař, co vám hranolky posype vegetou, to je Muroňka (papouška vedle kuchyně vypouštím, koho zajímají nějaké exotické nemoci). Dále po dráze nemiňte prastarou Restauraci Rybí baštu neboli Rybárnu. Nasajte něco starých časů, vstupte a plísňový pach vámi praští o zem. Jo, kdysi tu byla i půjčovna loděk a bašta rybářů, dnes jen pívo a límo a vy se tu stejně zastavíte, protože máte v nohách celé čtyři kilometry. Zkrátka budete mít z vycházky nejspíš smíšené pocity, ale jedno je jisté, je tady moc krásně. O tom kempu, co tu snad stále ještě funguje, se zmiňovat ani nebudu, je od těch komančských dob pořád stejný. Asi nejenom on.
Když budete lát nad tímto článkem o tom, že právě ruka bývalého režimu na nic nesáhla, já se zeptám na co, jak a hlavně za kolik sáhla ruka naše?