Únor 2013

Už máte natočeno aneb proč piješ (14. 2. 2013-31. 3. 2013)

25. února 2013 v 13:11 | Marcela |  ostatní

Zvu vás na Frýdecký zámek na skvělou výstavu s názvem "už máte natočeno aneb proč piješ" Téma je nasnadě, pivo a alkohol v mém rodném městě.Výstava přibližuje historii produkce a konzumace alkoholických nápojů v regionu, například zaniklé lihopalny ve Frýdlantě nad Ostravicí a na Hukvaldech, pivovary v Místku, Frýdku, na Hukvaldech, v Paskově a v Šenově, kam se chodilo na konci 19. století a v době první republiky na pivo a víno ve Frýdku v Místku a v okolí. Ke shlédnutí jsou straré fotografie hospod, hostinců hotelů a náleven. Některé objekty dodnes slouží tomuto účelu, jiné bohužel padly za oběť požárům nebo komunistiké výstavbě. Pro mě bylo velkým překvapením, že nyní notně zchátralý objekt hospody u Čecha, bývalý Český dům, byl vlastně původně Dům německý.Podle nejmenovaného zdroje (nevím totiž jak se jmenuje) když se vyklízel sál, našly se pod pódiem německé vlajky.Také to, že na Štandlu, nyní útočiště mnoha bezdomovců, byla kdysi nóbl restaurace, která ovšem fungovala pouze v létě a jezdilo se tam koňmo. I dnes tu máme zařízení, které jsou pro tu lepší vrstvu, ačkoli, je to hodně blbě poznat, kdo je vlastně lepší. Každopádně, dnes se koňmo nejezdí, protože i do restaurace Na lesní jezdí MHD zdarma. Kéž by zrovna tuhle hospodu chtěl někdo opravit a udělat z ní hezký cíl rodinné procházky. Je sice v provozu, ale bez investic to nepůjde a navíc by se normálně mohla rozpadnout. A já si tak dovedu představit letní zábavu se živou hudbou s dubovými lavičkami venku. (bez toho smradu, co se tam line zpod baráku, bo tam evidentně není kanalizace)
Další z překvapení bylo, že Hotel Silesia byl původně Hotel Silesia, což je milé, dává mi to pocit souznění s minulostí, kdežto jeho ceny spíš souzní s budoucností.
Dozvěděla jsem se také o kořalečném moru, který zde řádil v devatenáctém století, nicméně mám pocit, že tady tak nějak pořád ještě neskončil. Ačkoli se kdysi radní zasloužili o shazování sudů s alkoholem do řeky na slezské straně. Oproti tomu na straně moravské se tiše radovali, neboť se chodilo chlastat přes řeku.
Na výstavu šli i moji rodiče, zavzpomínat na své pivní mládí ve Frýdku-Místku, zhlédli však také fotografie zachycující objekty, které si ani oni nepamatují: Likérku Herrmanna Löwa, pivovar v Místku, hotel Haas, Café Habsburk a další. Výstavu připravili manželé Poláškovi ve spolupráci s Muzeem Beskyd.
Ještě poznámečka - zámek bývá v pondělí zavřený.

Veverčin ozdravný protichřipkový nápoj

2. února 2013 v 18:55 | Marcela |  recepty :o)


Vem lžíci medu, v ní rozmíchej lžičku mleté skořice a lžičku mletého NEBO čerstvého nastrouhaného zázvoru. Pak přidej lžíci citronové šťávy. Dolij vodou, dvě až tři deci. Nenech se zastrašit vzhledem, pij až do dna. Lepší je si to udělat do hrnku, neboť ty snople ve skleničce vypadají dost hegešácky, ale neboj, je to docela dobrý. Pij jeden denně, no a možná nechytneš chřipku.

Báseň svobodné ženy

2. února 2013 v 18:54 | Marcela |  básně


Naši muži vysnění,
pracují, běhají, tvoří,
nikdy se jim nelení
nejsou to smradlaví tchoři.
Kdykoli galantní,
skvělí a vřelí,
vtipnou kaší veselí,
a vždy chtějí k moři.
Bez výjimky ženatí,
milující, věrní,
jen ve sprše nahatí,
a v posteli perní.
Žádná láska, žádné vzrušující vlny,
žádný klín plný jasmínů.
Proč je svět tak plný
zasraných Mirků Dušínů.

PF

2. února 2013 v 18:50 | Marcela